Проектът „SaVED: Помощ за недопускане отпадане от училище и професионално обучение” е проект за трансфер на иновации по програмата на ЕК „Леонардо да Винчи”.
Проектът SaVED трансферира резултатите от завършен проект с наименование „Спри отпадането!”(www.stop-dropout.eu). Това е един изключително успешен проект получил от австрийската Национална агенция, ръководеща програмата на ЕК „Обучение през целия живот”, награда в категорията проекти за трансфер на иновации по програмата „Леонардо да Винчи”. Той е разработен от консорциум от организации, координирани от фирма BLICK, Австрия.
ЗАЩО Е НЕОБХОДИМ ТОЗИ ПРОЕКТ?
Проектът е адресиран към един от най-актуалните проблеми на системата на общото образование и професионалното обучение – ранното отпадане от училище (РОУ). Необходимостта от проекта се доказва от факта, че всеки един от седем млади хора в ЕС е сред преждевременно напускащите училище. Ето защо, едно от основните образователни предизвикателства в Европа е намаляване нивото на РОУ, като това е обща цел на страните от ЕС. Ранното напускане на системата на образование е индикатор за обучението, който оценява ефективността на образователните системи, но това е и сигнал за някои важни аспекти на социалния и икономическия живот, които влияят на достъпа на хората до образование и имат силно отрицателно въздействие върху тяхната интеграция на пазара на труда и достъпа до качествени работни места (например процента на безработица, като годишна средна стойност за ЕС, на хората, по-млади от 25 години, е бил 21.4%). ЕС харчи повече от 100 млрд. евро годишно, около 1% от годишния бюджет на ЕС, в подкрепа на безработните младежи. Така адресирано явлението отпадане от образователната система е от решаващо значение. През 2011 г. 13,5% от населението на ЕС на възраст от 18 до 24 години е сред преждевременно напускащите училище и професионално обучение, като получава на най-много степен прогимназиално образование. Този процент се понижава с 2.0 процентни пункта, от 2006 г. насам, но напредъкът все още е незначителен в много държави-членки на ЕС. Само 11 от страните от ЕС достигат през 2011 г. целта, одобрена от Европейския съвет за 2020 година: РОУ да е по-малко от 10%. РОУ във всички страни-партньори по проекта е под (което значи че процентът надвишава) поставената национална цел. В Турция, като страна-кандидатка за интеграция в ЕС, ситуация е много тревожна, процента на РОУ през 2011 г. е бил 41,9%. За сравнение поставената национална цел е 11,3%. Румъния е с 6 процента над целта, като РОУ за страната през 2011 г. е 17,5%. С изключение е Австрия, предложител и координатор на предишния проект, ситуацията е подобна във всички останали страни- партньори: за Гърция (13,1%), Обединеното кралство (15%), България (12.8%). Друг въпрос, който трябва да се вземе под внимание, както се подчертава от официалната статистика, е, че има значителни разлики между половете по отношение на преждевременното напускане на училище, както на средното ниво в ЕС и в страните партньори. През 2011 г. РОУ при мъжете е било на равнище от 15,3% за ЕС. Същата ситуация се очертава и в Гърция, Румъния и в Обединеното кралство, което подчертава необходимостта от по-нататъшни действия по отношение на превенцията на отпадането. Източник: EUROSTAT